آشنایی با پیست اسکی خور

پیست اسکی خور در مسیر جاده چالوس و در سی کیلومتری شهر کرج واقع شده است و با تهران 65 کیلومتر فاصله دارد ،جلوه گاهی زیبا از طبیعت ، و دارای ظرفیت های کم نظیر، برای انجام بسیاری از ورزش ها و تفریحات کوهستان محسوب می شود .
 
آشنایی با پیست اسکی خور.jpg
 
پیست اسکی خور در سال  1352 به بهره برداری رسیده و سیستم تله اسکی آن مربوط به شرکت پومای فرانسه است که با دارا بودن امکانات مختلف نظیر مدرسه اسکی،مسیر کابلی تله اسکی ، رستوران ، کافی شاپ ، اسنو موبیل ، کمپ قله می تواند پذیرای ورزشکاران و علاقمندان به این رشته ورزشی باشد. آبشار خور و مسیر منتهی به آن و در فاصله دو کیلیومتری پیست اسکی از دیگر مواهب طبیعی است که بسیاری از مشتاقان یخ نوردی را در فصل سرما گرد آورده و در سایر فصول نیز مکانی بسیار مفرح برای پیاده روی و بهره گیری از هوای خوب است. مسیرهای مختلفی برای پیاده روی و دوچرخه سواری از پیست اسکی خور به نقاط مختلف وجود دارد که می تواند تجربه ای فرح بخش از حضور در فضای عطرآگین کوهستان به ویژه در ارتفاعات باشد. هوای پاک ، آسمان آبی ، وجود رودخانه ها و چشمه ساران و نیز کوه های مشرف به این پهنه تفرجگاه کوهستانی خود یکی از دیگر جاذبه های منطقه بوده که همه هفته میزبان کوهنوردان مختلفی از اقصی نقاط مختلف کشور است. به این مجموعه باید منظره بی بدیل باغات با میوه های متنوع بهاره و تابستانه را که در معرض دید بینندگان خود نمایی می کند را افزود که در پیچاپیچ و در انتهای ترین نقطه جاده پیست اسکی خور و در پیشانی و دامنه کوه زیبایی خود را به رخ می کشد ، از زمین به دیدار کوهستان و پهنه آسمان رفتن رفع یک نیاز و تجربه ای متفاوت خواهد بود . تفرجگاه کوهستانی پیست اسکی خور تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی زندگی جانوری متنوعی دارد و مجموعه ای از جانوران کوهستانی،جنگلی،کوهپایه ای و با پرندگان بومی مهاجر شرایط زیستی متنوعی را به وجود آورده اند. از پستانداران شاخص منطقه می توان به کٌل،پلنگ، گراز،شغال،گربه وحشی،گرگ،خرس قهوه ای و از پرندگان می توان به کبک،بلدرچین،عقاب طلایی،دال و کرکس اشاره کرد .

آشنایی با پیست اسکی خور2.jpg

  دسترسی به پیست اسکی خور از طریق اپلیکیشن های مختلف مسیریاب نیز به سهولت قابل انجام است.

موقعیت پیست اسکی خور بر حسب طول و عرض جغرافیایی :

51 09 91 E
35 54 53 N
 
 
​​
 
                                
 
سیستم بالابر پیست اسکی خور تله اسکی بشقابی است که ارتفاع آن از سطح دریا در ایستگاه اول 2400 متر و در قله 2850 متر است که طول این تله اسکی 1500 متر است از ارتفاع 2850 به بالا نیز مسیر پیاده روی و کوه پیمایی با شیبی بسیار ملایم تا ارتفاع 3400 متری می باشد.

 

آشنایی با پیست اسکی خور3.png